"Slovakistan" sa dôkladne stará o pohodlné cestovanie vlakmi

Autor: Dominika Boková | 20.1.2016 o 18:24 | (upravené 20.1.2016 o 18:32) Karma článku: 8,72 | Prečítané:  2572x

Včera (resp. dnes) som zažila neuveriteľnú cestu nočným rýchlikom z Bratislavy. A každý, kto ním šiel, mi určite dá za pravdu. Slovensko opäť ukázalo, že je lepšie ako krajina zázrakov.

Ak by ste sa nazdávali, že nočáky z Bratislavy do Košíc v utorok večer budú aspoň trochu prázdne, dovoľte mi opísať moju čerstvú skúsenosť.

Šla som z Bratislavy z koncertu. Keďže koncert skončil o 22:00, jediný rýchlik domov mi šiel o 23:45. Poviem vám, pár krát som cestovala vlakmi, a nie len po Európe. Ale rodné Slovensko dokáže vždy niečim novým prekvapiť. 45 minút pred odchodom vlaku som si šla kúpiť miestenku, všetky však boli vypredané. Chápem, mala som na to myslieť skôr, v Bratislave sa konali dva koncerty, dalo sa to čakať. Nastúpila som teda do vlaku, vlastne - len tak tak som tam nastúpila. Kupé boli všetky obsadené a v každom vagóne  v uličkách stálo množstvo unavených ľudí.

Na ozrejmenie situácie, náš rýchlik mal 12-13 vozňov. Z nich bolo 10 ležadlových a lôžkových a tie zvyšné boli pre nás, ostatných. Dva alebo tri vagóny, presne neviem. Nedokázala som cez ne prejsť. Veľa krát cestujem cez sviatky, alebo keď sa študenti vracajú na intráky a cestovala som aj počas futbalu a iných udalostí. Ale nikdy sa mi nestalo, že by ľudia stáli v uličkách natisnutí na sebe tak, že dvaja stáli oproti sebe. Pán neďaleko odo mňa sa nedokázal pretlačiť ani na toaletu. Starší manželský pár vedľa mňa sa sťažoval na dýchanie, pretože klíma "z technických dôvodov" nefungovala. Keďže to boli novšie vozne, okno, na ktorom som mala pritlačenú tvár, slúžilo ako núdzový východ (a ja som neraz zvažovala jeho  využitie, najmä na trati medzi Bratislava - vinohrady a Trenčínom). Ľudia sa sťažovali, že nemôžu dýchať a zo všetkých kupé sa našli len dva, ktoré svoje dvere otvorili spolu s oknom.

Naša cesta domov sa podobala na cestu do koncentračného tábora, a to nepreháňam. Natlačení, ako dobytok, sme sledovali, ako sa jedna stanica míňa za druhou. Tieto chvíle boli nekonečné. Veľa študentov si kvôli určitému limitu lístkov zadarmo muselo zaplatiť lístok, v takýchto podmienkach. Na oknách sa vytvárali kvapky a nejden spolucestujúci mal na mále , aby neomdlel. Všetci sme sťažka dýchali, no nebolo pomaly ani možné vytiahnuť si vodu z tašky. 

Keď sa vlak troška vyprázdnil, prišla revízorka.

To mnoho ľudí pobúrilo a svoju zlosť a únavu si vybíjali neprávom na nej. Ľudia sa pýtali, prečo keď si zaplatili za lístok plnú sumu, cestujú v takýchto podmienkach a prečo neposilnili spoje? Niektorí ľudia iba stáli podopretí o blízkych a nevraveli nič. Z ich tváre bolo vidieť vyčerpanie. Bolo mi jej ľúto, ona za to naozaj nemohla.

Opatrne som sa opýtala, či je v iných vozňoch voľnejšie. Odpovedala, že všade je to rovnako, sama sa nemohla dostať ku kontrole lístkov prvé dve hodiny našej jazdy. Čo ma ale zaskočilo bolo, že na otázku, či by sa aspoň niektorí nemohli postaviť do lôžkových a ležadlových vozňov pani odpovedala, že jej je to veľmi ľúto, ale stewardi by nás vyhodili. Viem, že tam cestujúci, čo nemajú zakúpené lôžko nesmú byť, ale práve tieto vagóny neboli všetky vypredané. Skrátka aj tak sme tam ísť nemohli a naďalej sme sa tlačili jeden vedľa druhého. Vtedy jedna paní povedala, že presne takto si predstavuje cestu do Afganinstanu, len na Slovensku je to Slovakistan. To na pár minút uvoľnilo napätú atmosféru vo vlaku.

Po tejto skúsenosti sa veľa cestujúcich týmto vlakom (615 Zemplín) rozhodlo napísať sťažnosť a ich hnev bol aj je opodstatnený. Bola to cesta, na ktorú my, čo sme stáli v uličke natisnutí na sebe, určite tak skoro nezabudneme. Takéto niečo by sa nemalo opakovať. Bolo to v rozpore s bezpečnosťou cestujúcich. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?